Gibson Les Paul Studio SmartWood Swamp Ash 2009

SPRZEDANE
Sprzedane!
  • 6 miesięcy gwarancji
  • darmowa wysyłka
  • pełna satysfakcja

Wszystkim miłośnikom gitarowych osobliwości chciałbym dziś zarekomendować unikatowy, choć wcale nie drogi wariant Gibsona Les Paula.  Model SmartWood Studio Swamp Ash to bardzo ciekawa gitara zarówno ze względu na nietuzinkową specyfikację oraz interesującą historię związaną z jej powstaniem. Jeśli lubicie klasyczne modele gitar w naprawdę odjechanych wariantach powinniście zerknąć na ten egzemplarz. Nie uszczupli on znacząco waszego portfela, ale zdecydowanie da satysfakcję z posiadania czegoś niecodziennego. O co zatem chodzi?

Gitara jest bardzo rzadkim przypadkiem Les Paula wykonanego z jesionu bagiennego. Jesionowy jest w tym przypadku zarówno tył korpusu jak i top (gryf jest mahoniowy z palisandrową podstrunnicą). Wykończony cienką warstwą bejcy nitro instrument zdecydowanie może się podobać. Naturalne piękno jesionowego drewna broni się samo.  Gitara wygląda surowo, ale niezwykle interesująco. Wyróżnia się na tle popularnych modeli Studio spotykanych na tym pułapie cenowym.

Instrument jest drążony, pod płytą wierzchnią znajdują się komory rezonansowe, które dodają odrobinkę powietrza do brzmienia jak również odciążają konstrukcję. Jako że dobry jesion bagienny jest drewnem niezwykle lekkim ten egzemplarz ustanawia  absolutny rekord wagi. 2,9 kg czyni go najlżejszym LP jakiego kiedykolwiek posiadałem. To jedyny znany mi egzemplarz, który nie przekroczył wagi 3 kg.

Gitara ma fabrycznie zamontowane zawodowe pickupy Gibson 498T/490R identyczne jak w modelu Les Paul Custom. Mostkowy to rockowy rozrabiaka o sporym sygnale, gryfowy jest natomiast spokojny i ciepły. Te przystawki są ponadczasowe, pokrywają całą paletę brzmień, z którymi kojarzony jest od lat model Les Paul.

Gitara należy do rzadkiej serii SmartWood, która była owocem współpracy z Gibsona z organizacją ekologiczną Rainforest Alliance.  Charakterystyczny zielony listek na maskownicy pręta i emblemat z tyłu gryfu informują, że do budowy gitary użyto certyfikowanego drewna ze świadomie zarządzanych lasów. Gitara z założenia miała promować ekologiczne podejście Gibsona, dzisiaj już wiemy, że mariaż producenta z Rainforest Alliance przerodził się w skandal, o którym możecie przeczytać w moim artykule na portalu GibZone.

Ten egzemplarz pochodzi z polskiej dystrybucji. Dołączam oryginalny rachunek na którym widnieje kwota 4200 zł. Gitara ma trochę śladów użytkowania w postaci rysek,  małych obić, drobnych przetarć, czy śladów do statywu na gryfie, ale nie są to poważne sprawy.

Rzecz jasna instrument nie był nigdy naprawiany i jest wolny od wszelkich wad. Progi są w znakomitym stanie. W zestawie nieoryginalny twardy futerał.

Back to top