Gibson Les Paul Custom Silverburst 1978

Sprzedane
Sprzedane!
  • 6 miesięcy gwarancji
  • darmowa wysyłka
  • pełna satysfakcja

Elektryczna Dusza prezentuje gitarę Gibson Les Paul Custom ze świetnego rocznika 1978.

Egzemplarz po profesjonalnym refinishu i postarzeniu na absolutnie kultowego obecnie Silverbursta. Praca wykonana przez GibZone Makeover Area, a więc to światowy poziom jeśli chodzi o maksymalnie autentyczne lakierowanie Gibsona w nitro. Wykończenie jest nieodróżnialne od fabrycznego, a postarzenie to prawdziwe mistrzostwo. (Między innymi udało się uzyskać naprawdę kapitalne spękania lakieru, za które w Murphy Lab każą sobie płacić naprawdę słono).

Gitara, choć przeszła wizualną metamorfozę, zachowała istotę oryginalnej specyfikacji z lat 70. Na pokładzie są oryginale pickupy Gibson T-Top i wciąż oryginalne potki, kondensatory oraz charakterystyczne dla epoki puszki ekranujące elektronikę, których zamienników się współcześnie nie produkuje i są nie do kupienia. Plastiki są oryginalne. Metalowy osprzęt został, w celu dopasowania go do wykończenia, zastąpiony identycznym jak fabryczny, lecz takim w chromie. Dla zachowania idealnego wyglądu udało się nawet znaleźć dość rzadkie, oryginalne klucze z epoki w odpowiednim kolorze. Całość wygląda bardzo autentycznie, jest poprawna historycznie i spójna.

Pomysł na renowację gitary w takim właśnie wydaniu nie jest dziełem przypadku. Silverburst to niezwykłe wykończenie w ofercie Gibsona. Oprócz tego, że jest ono naprawdę kunsztowne i pracochłonne (obejmuje nie tylko top, ale i plecki, boczki, gryf oraz główkę), to jeszcze ma obecnie szczególny status wśród fanów marki i muzyków.

Ten kolor pojawił się po raz pierwszy w modelu Les Paul Custom właśnie w roku 1978 (czyli w roku produkcji tego egzemplarza). Gitary w tym lakierowaniu pochodzące z pierwszych roczników kosztują obecnie naprawdę zawrotne pieniądze. Atmosferę wokół wykończenie podkręcił dodatkowo trend, który rozpoczął się od wydania kilka lat temu słynnej sygnatury Adama Jonesa z zespołu Tool i postarzonych przez Murphy Lab reedycji LPC w tym właśnie kolorze. Te gitary – będąc jednymi z najdroższych i najtrudniej dostępnych Gibsonów na rynku – znacznie wzmocniły pozycję LPC Silverbursta, który stał się po prostu modelem legendarnym. Obecnie żaden LPC Silverburst tani nie jest, a jego najlepsze wydania kosztują po prostu krocie.

Wobec tych wszystkich tendencji perfekcyjnie wykonany refin na bazie oryginału z epoki, wydaje się doskonałą alternatywą dla często 3-4 razy droższych propozycji zarówno współczesnych, jak i historycznych. Rocznik, kolor, postarzenie – wszystko tu się pięknie zgadza i tworzy logiczną całość w naprawdę atrakcyjnej cenie. To świetny, wykonany z dużą świadomością i dbałością detale projekt.

O samym modelu Les Paul Custom z lat 70 pisaliśmy już wielokrotnie. To przepiękny norlinowski klasyk o wielkiej renomie oraz znakomita lokata kapitału. Hebanowa podstrunnica, wielowarstwowe bindingi, perłowe inkrustacje to znaki rozpoznawcze gibsonowskiego flagowca, który oprócz tego, że jest po prostu synonimem luksusowej i eleganckiej gitary, oferuje jedyne w swoim rodzaju, ciemne brzmienie, za które ceniony jest na całym świecie. Ten instrument doskonale czuje się w rockowo-bluesowych i ostrzejszych klimatach, ale oprócz tego, ze względu na kapitalne czyste brzmienie, sprawdzi się na przykład w jazzie. Gitara nie jest tylko kolekcjonerskim okazem do gabloty, ale faktycznie dokonywanym przez wielu czynnych muzyków świadomym wyborem. Największe nazwiska sięgają po ten ponadczasowy model, lepszych rekomendacji nie trzeba.

Warto dodać, że LPC z lat 70 słynie z dość smukłego i wygodnego jak na Gibsona gryfu. Nie jest to z pewnością przysłowiowy kij baseballowy, lecz znacznie bardziej przystępny rodzaj szyjki.

Gitara ma 46 lat, ale jest zachowana w perfekcyjnym stanie technicznym. Ma wciąż oryginalne progi z koronką, z którymi zdecydowanie nic nie trzeba robić. Instrument oczywiście wolny od wszelkich wad. Nigdy nie był złamana, klejona itp. Działa wszystko od osprzętu, przez regulację gryfu po elektronikę.

W zestawie z gitarą jest oryginalny futerał Gibson Protector w wersji z niebieskim pluszem. Pasuje doskonale do stylu gitary i tworzy z nią wspaniały komplet.