Gibson Les Paul 1958 Reissue Iced Tea Custom Shop 2017

SPRZEDANE
Sprzedane!

Elektryczna Dusza prezentuje gitarę Gibson Les Paul 1958 Reissue. Jest to wierne wznowienie modelu Les Paul Standard z drugiej połowy lat pięćdziesiątych, a więc tzw. „erka”. Tym razem egzemplarz w kapitalnym wykończeniu Iced Tea, wyprodukowany w roku 2017. Jako że  to jeden z najnowszych wypustów, gitara charakteryzuje się poprawnością historyczną na najwyższym poziomie i z pewnością zadowoli najbardziej wybrednego miłośnika marki i muzyka. Egzemplarz  zdecydowanie wyróżnia się na tle tego, co można zobaczyć w polskich sklepach i na  portalach aukcyjnych.  Gitara jest bardzo wyszukana, pochwalić się może wszystkimi  walorami kanonicznego LP i ze świecą trzeba szukać czegoś lepszego. Warto zapoznać się ze szczegółami. 

Zacząć wypada od tego, co oczywiste. Giara jak na rasowego „historyka” przystało ma lity korpus bez żadnych dziur, komór i innych odciążeń. Mimo to ten egzemplarz waży jedynie 4 kg, co jest znakomitym wynikiem i wcale nie regułą nawet wśród tak drogich gitar.  Oczywiście korpus wykonany jest z jednego kawałka mahoniu. Warto zwrócić uwagę na jego przepiękną fakturę, to zdecydowanie jedne z najładniejszych gitarowych pleców jakie pojawiły się w moim sklepie. Gitarę wyróżnia także niezwykle stylowy top z klonu od razu przywodzący na myśl oryginały sprzed lat.  

Gitara ma bardzo wygodny  gryf. Zamiast typowego dla tego modelu kołka, czy bejsbolowgo kija mamy tutaj łagodną i szybką szyjkę skopiowaną z kultowego egzemplarza o pseudonimie „Carmelita” wyprodukowanego w roku 1959. Jest więc to krótko mówiąc R8 z gryfem takim samym jak R9.  

Reszta specyfikacji to dalszy popis aktualnych możliwości Gibsona  w kwestii wiernego odtwarzania klasyki. Gitara wykończona jest tradycyjnym lakierem nitrocelulozowym barwionym aniliną, poszczególne  elementy konstrukcji połączone są klejami pochodzenia zwierzęcego,  takimi jakie stosowano przed laty. Łączenie gryfu z korpusem to oczywiście long tenon. Gryf wklejony jest głęboko w korpus aż pod przetwornik gryfowy. Osprzęt jest w całości poprawny historycznie wykonany tradycyjną technologią. Po staremu wykonano procesy galwanizacyjne, zbadana i odtworzona została  też struktura molekularna elementów  plastikowych, które są pod względem chemicznym identyczne jak oryginały.  Osprzęt jest superlekki – wykonanany z niklowanego aluminium. Mostek to oczywiście klasyczny ABR mocowany bezpośrednio do topu.  Elektronika oparta jest o aktualnie najlepsze na świecie  humbuckery typu PAF – Gibson Custom Bucker, które doskonale realizują filozofię brzmieniową „fifisów”. Układ elektroniczny dopełniają potencjometry typu vintage, kondensatory Bumble Bee, całość polutowana jest wg schematu z lat 50 (tzw. 50’s wiring).  Czego chcieć więcej?

Gitarę formalnie sprzedaję jako używaną, ale w praktyce to nówka jak ze sklepowej wystawy. Może ktoś dopatrzy się jakiegoś mikrego śladu użytkowania, bo oglądało ją i pograło na niej chwilę kilka zainteresowanych tematem osób, ale ogólnie jest jak z igły zdjęta. W komplecie jest wszystko „co fabryka dała” a więc oryginalny futerał,  certyfikat oraz komplet metek, zawieszek i instrukcji. Wszystko jak od dystrybutora, ale w stosownie niższej cenie. Do tego wyselekcjonowana sztuka bez niespodzianek, a nie kot w worku z jakiegoś gitarowego molocha. Najlepsza waga, najlepszy wygląd, najlepsza specyfikacja.  

Zdecydowanie polecam!