Gibson Les Paul 1958 Lemon Burst Custom Shop 2019

SPRZEDANE
Sprzedane!
  • 6 miesięcy gwarancji
  • darmowa wysyłka
  • pełna satysfakcja

Elektryczna Dusza prezentuje gitarę Gibson Les Paul 1958 Reissue, czyli tak zwaną R8. Tym razem egzemplarz z roku 2019 wg najnowszej i najbardziej dopracowanej pod względem poprawności historycznej specyfikacji. Ten model to aktualny, obecnie produkowany, światowy top i po prostu nie da się kupić obiektywnie lepszego Les Paula. Kumulują się w nim wszystkie, dopracowywane przez lata cechy i kupując to wiosło nie jesteście ani kroczek z tyłu. Jeśli poszukujecie więc gitary możliwie najbardziej zbliżonej konstrukcyjnie do kosztujących bajońskie sumy, legendarnych burstów z końca lat 50, moja propozycja jest absolutnie bezkompromisowym wyborem. 

Specyfikacja gitary to prawdziwy popis najnowszych możliwości gibsonowskiego Custom Shopu. Poza oczywistymi na tym pułapie cenowym cechami znajdziemy tu wiele niewidocznych na pierwszy rzut oka smaczków zbliżających współczesną „erkę” do jej pierwowzorów bardziej niż kiedykolwiek w historii. 

Gitara ma wykonany z jednego kawałka mahoniu korpus bez żadnych odciążeń i komór oraz klonową płytę wierzchnią. Nie jest to typowy plain jak zwykle bywa w R8, ale niezwykle ciekawy i dynamiczny miks owali i płomieniami składający się na prawdziwy „50’s style top”, na którym sporo się dzieje. 

Do uzyskania wykończenia Lemon Burst użyto barwników na bazie aniliny i lakieru nitrocelulozowego.  Instrument w wariancie wykończeniowym VOS, a więc taki z łagodnym postarzeniem lakieru i osprzętu, wystylizowany, na sprzęt który wprawdzie nigdy nie był używany, ale ma swoje lata.  

Ten model ma profil gryfu „chunky C”, który pomimo słusznej grubości jest niezwykle wygodny i doskonale leży w dłoni. Podstrunnica jest palisandrowa, połączenie gryfu z korpusem to oczywiście long tenon, czyli długi wpust sięgający pod sam pickup gryfowy. Do budowy gitary użyto poprawnych historycznie klejów zwierzęcych i starych technik montażowych. Każdy element i detal wykonany został w zgodzie z oryginalnie stosowaną w latach 50 technologią. Mamy tutaj klucze typu vintage, nylonowe siodełko, aluminiowy osprzęt z mostkiem ABR-1 na czele, celulozowe markery i plastiki, które są pod względem molekularnym wiernym odtworzeniem oryginałów.

Historycznie poprawna jest także elektronika w skład której wchodzą cieszące się nieposzlakowaną opinią, niewoskowane CustomBuckery, kondensatory papierowo-olejowe i układ żywcem skopiowany ze starych egzemplarzy. Wszystko to składa się na ostatecznego Les Paula z najwyższej półki. Jeśli nie interesują was kompromisy i chcecie zgarnąć całą pulę to jedyny słuszny wybór. 

Gitara w praktycznie idealnym stanie.  Ślady użytkowania są tak niewielkie, że trudno wymagać czegokolwiek więcej od używanego instrumentu. Może ktoś wypatrzy jakąś minimalną ryskę lub wgniotkę, ale generalnie nie ma o czym mówić, szczególnie w kontekście fabrycznego postarzenia. Stan na szóstkę z dostawionym dla zasady maleńkim minusem. 

To sklepowy komplet z oryginalnym futerałem, certyfikatem, kompletem papierów i kartonem. Ten model w sklepach dystrybutorskich kosztuje znacznie więcej, ale nigdy nie wiecie „co się trafi”, bo większość egzemplarzy dostępnych w sklepach to ostatnio skromne plaintopy w mniej oryginalnych wykończeniach. Tutaj macie wyszukanego Lemona o znakomitej  wadze 3,8 kg (waży tyle co strat, sztos!) oraz z bardzo ciekawym topem w stylu lat 50. Gitara wygląda jak jakiś wyczes z „Beauty of the Burst” i jestem przekonany, że nikogo nie rozczaruje również pod względem brzmieniowym. Współczesne „erki” są najbardziej chwalonymi za sound i poszukiwanymi Gibsonami. Zdecydowanie warto się zainteresować, bo lepiej się nie da.