Chcesz kupić lub przetestować? Napisz lub zadzwoń!

Gibson Les Paul 1956 Reissue Custom Shop Historic GoldTop 2006 R6

SPRZEDANE
Sprzedane!
  • 6 miesięcy gwarancji
  • darmowa wysyłka
  • pełna satysfakcja

Dzisiaj chciałbym zaprezentować kolejną wspaniałą gitarę z gibsonowskiego Custom Shopu.  Oto 1956 Reissue Les Paul, potocznie nazywany po prostu R6. Gitara należy do cenionej serii Historic (tzw. „erki”) i jest wierną reedycją modelu LP z czwartego roku produkcji tej gitary. W roku 1956 Les Paul był intensywnie promowaną nowością w ofercie Gibsona. W tamtych czasach trwała szybka ewolucja pierwszych gitar elektrycznych bez pudła rezonansowego, które dopiero zaczynały podbijać świat.  R6 jest instrumentem niezwykłym, stanowiącym pomost między archaicznymi Les Paulami z pierwszej połowy lat 50, a późniejszymi, już zdecydowanie bardziej współczesnymi pod względem technicznym egzemplarzami. Gitara ze względu na swoją unikalną specyfikację wyróżnia się niezwykle ciekawym, niepowtarzalnym brzmieniem łączącym w energię Gibsona z dźwięcznością i lekkością Fendera. Z jednej strony mamy tutaj nieokrzesaną rockandrollową moc z drugiej sporo subtelności.  Ten model nie daje się jednoznacznie zdefiniować.

Gitara jak na serię Historic przystało posiada lity korpus wykonany z jednego kawałka drewna. Nie ma tutaj żadnych komór rezonansowych, ani otworów odciążających często spotykanych w tańszych wersjach. Na mahoniowych plecach spoczywa wypukły dekiel klonowej płyty wierzchniej, która polakierowana na klasyczny, charakterystyczny dla pierwszych wypustów modelu LP złoty kolor. Tył i gryf pokrywa transparentny miodowy lakier, przez który podziwiać możemy naturalną fakturę drewna. Do wykończenia gitary użyto pięknie się starzejącego się i przyjaznego dobremu brzmieniu lakieru nitrocelulozowego.  Obok takiego wykończenia nie mogło zabraknąć oczywiście ciemnej, palisandrowej podstrunnicy, jasnych plastików, kremowego bindingu i inkrustacji z masy perłowej. Całość prezentuje się wykwintnie i tak bardzo klasycznie jak to tylko możliwe.

Klasyki nie brakuje również w kwestiach technicznych. GItara wyposażona została w poprawny historycznie osprzęt z aluminiowym strunociągiem, mostkiem ABR-1 i kluczami Klusona na czele. Wisienką na torcie są jednak w przypadku R6 przetworniki P90, czyli oldschoolowe single w kształcie kostek mydła. W roku 1956 Gibson nie montował jeszcze w swoich gitarach humbuckerów, z którymi model LP jest współcześnie głównie kojarzony. Choć wkrótce Gibsony zdominowane zostały przez pickupy dwucewkowe, archaiczne P90 nigdy nie odeszły do lamusa pozostając ulubionymi przetwornikami wielu, zafascynowanych ich brzmieniem gitarzystów. Przetworniki tego typu spotyka się zresztą nie tylko w Gibsonach.  Widujemy je nierzadko w Fenderach, PRS-ach, czy Music Manach. Nic dziwnego,  każdy producent chce mieć w swojej ofercie instrument charakteryzujący się niezwykłym brzmieniem tych pickupów.

Gitara wyprodukowana w roku 2006. Znajdą się na niej drobne ślady normalnego użytkowania i upływu czasu pozostające bez wpływu na ogólną prezencję. Drobne ryski na tyle korpusu, małe wgniotki, drobne oznaki starzenia się lakieru to wszystko z czym spotkamy się podczas oględzin instrumentu. Gitara nie ma żadnych dużych, szpetnych śladów użytkowania i prezentuje się naprawdę wspaniale. Instrument jest oczywiście w pełni sprawny technicznie, wolny od wszelkich wad, nienaprawiany, niemodyfikowany, wyregulowany i gotowy do gry.

W zestawie znajduje się oryginalny futerał oraz komplet papierów z certyfikatem włącznie.